Obrtnička škola Bjelovar kao ovlašteni posrednik temeljem rješenja Ministarstva rada i mirovinskog sustava Kl: UP/I-102-02/14-01/03, Ur. broj: 524-03-02-01/3-14-3 od 18. lipnja 2014. g. obavlja poslove posredovanja za povremeni rad redovnih učenika za vrijeme zimskog, proljetnog i ljetnog odmora. Svake školske godine Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa propisuje trajanje odmora učenika.
Obrtnička škola Bjelovar može posredovati za zapošljavanje svojih redovnih učenika i redovnih učenika drugih srednjoškolskih ustanova sa sjedištem u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji temeljem sklopljenih sporazuma.
Člansku iskaznicu možete dobiti u Obrtničkoj školi Bjelovar
Uredovno vrijeme: od 8 do 12 sati
Za člansku iskaznicu potrebno je:
1.imati navršenih 15 godina života,
2.osobna iskaznica,
3.potvrda srednje škole o redovnom školovanju za tekuću školsku godinu,
4.OIB učenika (fotokopija pisanog dokumenta s OIB-om).
5.Suglasnost roditelja ( ako je učenik maloljetan)
6.uplatiti članarinu od 2,00 eura ( račun za uplatu članarine izdaje učenički servis i po njemu se plaća članarina)
Članska iskaznica vrijedi tijekom školovanja uz predočenje potvrde o redovnom školovanju za tekuću školsku godinu.
Za izdavanje ugovora o povremenom radu redovnog učenika potrebni su:
1. članska iskaznica produžena za tekuću školsku godinu (produženje se vrši temeljem potvrde)
2. podaci o poslodavcu koje poslodavac popunjava na posebnom obrascu (puni naziv i adresa , tel./fax., OIB, ime i prezime zakonskog zastupnika)
3. podaci o vrsti posla koju će učenik obavljati i datumu početka rada,
4. pisana suglasnost roditelja/skrbnika za maloljetne učenike i fotokopija osobne iskaznice roditelja koji potpisuje suglasnost,
5. broj otvorenog žiro/tekućeg računa na ime učenika.
Postupak izdavanja, sklapanja, dopune i ovjere ugovora, te ispostave računa
Obrtnička škola Bjelovar (u daljnjem tekstu: posrednik) izdaje ugovor učeniku prije početka rada. Ugovor sklapa učenik s naručiteljem posla uz posredovanje škole. Ukoliko je učenik maloljetan sklapa ugovor uz supotpis zakonskog zastupnika roditelja/skrbnika. Ugovor se izdaje u tri istovjetna primjerka (po jedan primjerak za poslodavca, učenika i za posrednika). Po završetku rada naručitelj posla je dužan dopuniti ugovore s datumom završetka rada, stvarnim brojem sati, cijenom sata rada i iznosom neto zarade učenika, te ovjeriti (potpisati i pečatirati) navedenu dopunu ugovora.
Naručitelj posla je dužan ovjeriti i dopuniti ugovor sa stvarnim brojem sati rada i iznosom primitka učenika te isplatiti primitak, doprinose i naknadu za posredovanje školi najkasnije 15 dana od završetka rada učenika.
Nakon što naručitelj posla valjano potvrdi obavljanje rada, škola solidarno s naručiteljem odgovara za obveze naručitelja prema redovitom učeniku.
Minimalan učenikov primitak po satu izračunava se tako da se iznos minimalne bruto plaće u Republici Hrvatskoj prema posebnom propisu podijeli sa 160. Učenik ima pravo na 50-postotno uvećanje primitka za sate rada nedjeljom, blagdanom i neradnim danom.
Posrednik na temelju ispravno dopunjenog i ovjerenog ugovora ispostavlja račun uvećan za 5% -posebni doprinos za mirovinsko osiguranje za osobe osigurane u određenim okolnostima, 0,5% - posebni doprinos za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu i za 10 % - naknada za posrednika.
Posebne zakonske odredbe vezane za rad maloljetnika:
Maloljetni učenici mogu obavljati poslove samo pod uvjetima utvrđenim Zakonom o radu (NN, br. 93/14, 127/17, 98/19, 151/22, 46/23, 64/23.), Pravilnikom o obavljanju djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem (NN, br. 104/2025), Pravilnikom o poslovima na kojima se ne smije zaposliti maloljetnik (NN, 89/2015, 94/2016, 109/2019). Sukladno navedenim zakonskim propisima:
• puno radno vrijeme maloljetnog redovnog učenika ne smije biti duže od sedam sati dnevno i 35 sati tjedno. Iznimno, puno radno vrijeme maloljetnog redovnog učenika koji je navršio 15 godina života može biti osam sati dnevno i 40 sati tjedno,
• maloljetni redovni učenik koji dnevno radi više od 4 sata i 30 minuta ima pravo na odmor od najmanje 30 minuta, između dva uzastopna radna dana ima pravo na dnevni odmor od najmanje 14 sati neprekidno i ima pravo na tjedni odmor u trajanju najmanje 48 sati neprekidno,
• zabranjen je noćni rad maloljetnicima u vremenu od 20 sati uvečer i 6 sati prije podne,
• zabranjen je rad maloljetnicima na poslovima koji su utvrđeni kao poslovi s posebnim uvjetima rada i poslovi koji su utvrđeni kao osobito teški i za zdravlje štetni te se na njima staž osiguranja računa u povećanom trajanju sukladno Pravilniku o poslovima s posebnim uvjetima rada („NN“, br. 5/84.) i Zakonu o stažu osiguranja s povećanim trajanjem („NN“, br. 71/99, 46/07, 41/08, 115/18, 34/21),
• zabranjen je rad maloljetnicima na poslovima koji su objektivno iznad njegovih fizičkih ili psiholoških sposobnosti, koji uključuju štetno izlaganje agensima koji su otrovni, kancerogeni, koji uzrokuju nasljedna genetska oštećenja ili štete nerođenom djetetu, ili koji na bilo koji način dugotrajno utječu na ljudsko zdravlje.
• zabranjen je rad na poslovima u kockarnicama, salonima za igre na sreću, disko klubovima, noćnim barovima i noćnim klubovima kao i na drugim poslovima koji potencijalno mogu ugroziti ćudorednost maloljetnika.
Ostali uvjeti za povremeni rad redovnih učenika:
• Svi radovi se obavljaju po uputama i uz neposredan nadzor i kontrolu naručitelja (poslodavca).
• Poslodavac je dužan osigurati učeniku propisana zaštitna sredstva i propisane mjere za obavljanje poslova na siguran način, sukladno Zakonu o zaštiti na radu.
• Poslodavac se obvezuje isplatiti povećanu plaću za rad u otežanim uvjetima rada, noćni i prekovremeni rad (takav rad je zakonom dozvoljen samo punoljetnim učenicima), rad nedjeljom i rad državnim praznikom sukladno čl. 94. Zakona o radu.
• Poslodavac se obvezuje učeniku podmiriti troškove prijevoza ako je mjesto obavljanja rada izvan gradske zone javnog prometa.
• Ukoliko učenici rade duže vrijeme preko ljetnog odmora pa ih se želi isplatiti mjesečno, poslodavac je dužan za svako razdoblje za isplatu sklopiti poseban ugovor s točno označenim datumom početka i završetka razdoblja, brojem odrađenih sati i iznosom zarade za to razdoblje.
• Naknada za posrednika u visini od 10% od iznosa učenikove zarade može se naplatiti samo od naručitelja (poslodavca) i služi u svrhu poboljšanja učeničkog standarda.
• Zarade se učenicima isplaćuju isključivo putem njihovih žiro/tekućeg računa.
• Ukoliko učenik ostvari tijekom kalendarske godine primitak u iznosu većem od 3.600,00 eura ne može biti više uzdržavani član roditelja, odnosno roditelj ne može koristiti poreznu olakšicu za njega kao uzdržavanog člana.
• Na učenikovu zaradu ne obračunava se porez do iznosa od 10.800 eura godišnje u skladu sa poreznim propisima.